Parohia a luat fiinţă în anul 2009, la dorinţa credincioşilor din oraşul Bonn. Vreme de mai multe luni, de viaţa duhovnicească a credincioşilor  au purtat de grijă preoţii Lazăr Mitu şi Emanuel Mitu, de la Parohia ortodoxă română din Köln, iar in perioada 2009-2014 Pr. Sebastian Suciu a fost păstorul comunității. Din iulie 2014 preotul paroh este Pr. Cătălin Preda.

Din raţiuni administrative şi din punct de vedere legal, forma de organizare a Parohiei Ortodoxe Române din Bonn este aceea de asociaţie nonprofit.
Asociaţia Epiphania a fost înfiinţată în anul 2009. Principalul scop al Asociaţiei Epifania este acela de oferi comunităţii ortodoxe românești din Bonn un locaș de cult propriu. Demersuri în acest sens au fost începute încă din anul 2010, un prim pas fiind ridicarea unei Troițe pe locul viitoarei biserici românești. Până la construirea unei biserici româneşti, prin bunăvoinţa parohului catolic, Hermann Bartsch, slujbele ortodoxe s-au  desfăşurat  în incinta bisericii catolice “Sfânta Margareta” (Margarethenkirche) din Bonn – Graurheindorf.

Alte sugestii

Articole de presă și reportaje TV despre construcția și pictura bisericii
Primele demersuri
Școala parohială