Reguli de participare la slujbele religioase din Perioada Pascală

Cu toate că prevederile legale actuale  nu ne permit să slujim la miezul nopții Slujba Învierii, conform tradiției noaste...totuși, anul acesta adunările religioase  sunt premise, DAR NUMAI în condițiile aplicării conceptelor de igienă, de siguranță și distanțare socială, cât și a limitarii numărului de participanți.
NE CEREM ANTICIPAT IERTARE DACĂ ACCESUL DUMNEAVOASTRĂ IN INCINTA  BISERICII NU VA MAI PUTEA FI PERMIS, ÎN CONTEXTUL OCUPĂRII LOCURILOR DISPONIBILE/ REZERVATE!
În cazul acesta, sunteți rugați să reveniți mai târziu...biserica rămânând deschisă pentru a lua Lumină și Sf. Paști atât Sâmbăta până la ora 20.00, cât și duminică până la ora 15.00.
Exact ca în Duminica Floriilor,  când majoritatea credincioșilor au putut asista la Liturghie de pe Promenadă, celor care aleg să se oprească totuși la slujbele săvârșite AFARĂ (din motive practice), le  reamintim ca legislația actuală permite în spațiul public  DOAR grupările membrilor unei familii sau gospodării cu maxim încă 1 persoană (însoțită de copii sub 14 ani).
STAȚIONAREA PE PROMENADA RINULUI SE FACE PE PROPRIA RĂSPUNDERE!
Vă rugăm să NU VA OPRIȚI in fața porții! Aleea fiind îngustă...se poate bloca accesul spre promenadă și/sau se va produce  aglomerație, fapt care ar putea atrage atenția și care ar putea  fi sancționat de organele de control!
 Programul slujbelor din zilele următoare:
  - Miercuri 28 aprilie ora 17.00  Denie
  - Joi          29 aprilie - ora 09.30 - Sf. Liturghie (Taina Spovedaniei înainte și după slujbă...pentru cei care nu ați reușit până acum) ; iar la ora 17.00: Denia celor 12 Evanghelii
  - Vineri     30 aprilie ora 17.00 Prohodul Domnului . Pentru a vă putea închina și trece pe sub Sfântul Epitaf (pe sub masă), vă propun să veniți de la ora 15:00.
  - Sâmbătă 1 mai:
-ora 09.30 - Sf. Liturghie din Sâmbăta Mare ( începând cu aceeași  oră până la ora 20.00 pot fi aduse coșurile la biserică pentru a fi sfințite și returnate, atât Sâmbătă seara cât și Duminică, la sfârșitul slujbelor)
 -ora 17.00 Slujba Învierii (odată primită confirmarea că la Biserica Sfântului Mormânt din Ierusalim s-a coborât Lumina Sfântă,  vom începe distribuirea Sf. Paști și a Luminii).
 -Duminică  2 mai ora 11.00-  Sânta Liturghie, urmată de Vecernia Învierii Domnului!
Ca de altfel și in anii trecuți, ne-am îngrijit să avem destule lumânări  potrivite pentru acest eveniment al Învierii Domnului nostru Iisus Hristos. Ele vor fi puse permanent la dispoziție, deci nu e necesar să veniți cu propriile lumânări.
Atenție: Ziua liturgică începe Sâmbătă seara si  se  termină Duminică după Sfânta Liturghie. Abia atunci credincioșii se pot bucura de bucatele binecuvântate ( coșurile cu cărnuri,  brânză, ouă roșii, pască etc)
 Mult folos și bucurie sfântă!

Alte sugestii

Aplicație mobilă dedicată enoriașilor
Reguli de desfasurare a slujbelor religioase in contextul pandemiei